Tentokrát se dozvíme, jak je to vlastně se španělštinou a katalánštinou. Pozveme Vás na prohlídku Barcelonou a navštívíme ta nejkrásnější a nejzajímavější místa tohoto skvostného města. Máme také něco pro fanoušky fotbalu. Byl by přeci hřích se bavit o Španělsku a nezmínit FC Barcelonu.

Katalánsko (Cataluña)

Katalánsko je státem ve státě. Má vlastní kulturu, parlament a také jazyk (katalánština). Hlavním městem je Barcelona. Obyvatelé Katalánska jsou na sebe pyšní, a proto jsou zde veřejné nápisy, popisky, cedule, nápisy u kulturních památek a další informace psány v katálánštině. Španělština je zde také, ale až na druhém místě. Samozřejmě zde najdete i angličtinu. Katalánci se například na prvním stupni základní školy učí jenom katalánsky a španělštinu nemají vůbec. Španělé nejsou zrovna přeborníci v cizích jazycích. Pokud nejste přímo v centru většího města a neumíte španělsky nebo katalánsky, moc se nedomluvíte. Průměrný počet uživatelů katalánštiny se pohybuje kolem 9,5 milionů. Snaží se co nejvíce odlišit od Španělska. Je tu zakázána corrida. Katalánci corridu považují za primitivní a hloupou zábavu Španělů.

Barcelona – nejkrásnější místa města

Barcelona je druhé největší město Španělska. Má něco kolem 1,5 milionu obyvatel a nachází se zde mnoho zajímavých míst, která stojí za to vidět. Připravili jsme si pro Vás ty nejznámější.

la rambla
La Rambla
– ulice, ve které se pořád něco děje. Je to nejznámější barcelonská ulice. Po procházce po La Rambla snadno rozpoznáte španělskou mentalitu. Je dlouhá asi 1,5 km a můžete se na ní setkat téměř se vším. Můžete se nechat namalovat, podívat se na taneční vystoupení, obdivovat živé sochy nebo si koupit slepici či suvenýr. Je to ulice plná umělců. Restaurace, kavárny, kluby a obchůdky ji lemují z obou stran. La Rambla nikdy nespí.

 

park guel
Park Güell – je dítětem světoznámého architekta Antonia Gaudího. Tomuto rozlehlému parku dominují mozaiky, sloupy ve tvaru stromů a velká terasa. Typickým symbolem pro Gaudího a pro tento park je mozaikový drak, který se nachází v hlavní části parku. Zajímavými prvky jsou také dva pohádkové domečky, které se nacházejí hned u vchodu do parku. V jednom bydlel Gaudí a ve druhém Güell (mecenáš, který Gaudímu tuto práci zadal).

 

La Sagrada Familia
La Sagrada Familia – je architektonickým skvostem Barcelony. Chrám, který se začal stavět v roce 1884 a dodnes není dokončen, je opět dílem Antonia Gaudího. Je to jeho životní práce. Tato katedrála je plná křesťanských prvků. Nečekejte nic konvenčního. Tato stavba je nesmírně originální, barevná a nenahraditelná. Neustále se mění, proto se sem člověk může vracet a nikdy ji nenajde takovou, jakou ji naposledy opustil. Je právem zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Něco pro fotbalové fanoušky:

fc-barcelona FC Barcelona
Tento fotbalový klub vznikl již v roce 1899, takže má opravdu bohatou historii. Kdo se vydá do Barcelony a nenavštíví místní fotbalový stadion (Camp Nou), je mnoha fanoušky považován za barbara. Kapacita tohoto stadionu je zhruba 100 000 diváků. Od roku 1955 tento tým nechyběl ani v jednom ze všech ročníků evropských pohárů. 21krát se stala FC Barcelona mistrem Španělska a čtyřikrát zvítězila v Lize mistrů. V roce 2009 fotbalisté, kteří kopou za Barçu, vyhráli Mistrovství světa ve fotbale klubů. Někteří fanoušci neváhají dát tisíce za tuto podívanou. Kdo by nesnil o tom, vidět na vlastní oči například zápas FC Barcelony a Realu Madrid? Pro Čechy se cena pohybuje zhruba od 500 euro. Takže celkem drahý špás.