Severský stát známý finskou saunou, polární září a Santou Clausem se svým sobím spřežením. Tato krásná sněhem pokrytá země Vám však nabídne mnohem více. Pojďte s námi ochutnat alespoň část.
Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů. Jen necelých 10 % jeho plochy pokrývají jezera. Přesněji je ve Finsku 187 888 jezer větších než 500 m² a 179 584 ostrovů, z nichž jen 80 897 leží v moři. Jezero Saimaa je čtvrté největší v Evropě. Finská krajina je převážně rovinatá s nízkými kopci. Nejvyšším bodem je Haltitunturi s výškou 1328 m nad mořem. Nalézá se daleko na severu Finska na hranici s Norskem. Kromě mnoha jezer krajině dominují rozsáhlé severské lesy, které zaujímají asi 76 % souše a stále se zvětšují. Největší a nejdůležitější města ve Finsku jsou Helsinky, Tampere, Turku a Oulu, přičemž Oulu je jediné město v severním Finsku s více než 100 000 obyvateli.
Vlajka Finska, zvaná také Siniristilippu, má podobu bílého obdélníkového listu s modrým skandinávským křížem. Modrá barva symbolizuje finská jezera, bílá barva sníh. Skandinávský kříž je symbol, který mají vlajky všech Severských zemí. Původně pochází z dánské vlajky, ale převzaly ji i všechny další severské země. Některé teorie se domnívají, že jde o Maltézský kříž. Zřejmě však jde o znamení statečného míru.
.
Ve Finsku jsou dva úřední jazyky – finština, kterou mluví 92 % obyvatel, a švédština, mateřský jazyk pro 5,5 % populace. Dalšími menšinovými jazyky jsou ruština a estonština. Z důvodu poválečných imigrantů se dnes ve Finsku mluví více než dvaceti většími jazyky. Finština jako jazyk je složitá jak pro cizince, tak pro Finy samotné. V místních putykách není výjimkou polemizování nad tím, zda se u nějakého slova jedná o 21. nebo 22. pád podstatného jména. Avšak ve Finsku je nejpoužívanější angličtina, která je též obvyklá ve světě obchodu. Některé z finských mezinárodních společností ji dokonce používají jako svůj domovský jazyk Němčina je méně obvyklá, i když mnoho Finu okolo padesáti a více let se ji ve škole učilo. Nebojte se cestovat po krásách zdejší oblasti. Nejste si jisti svými znalostmi cizího jazyka? Pomůžeme Vám. S našimi kurzy angličtiny nebo němčiny se domluvíte a budete tak mít možnost popovídat si i s místními obyvateli o jejich nádherné zemi.
.
Finové jsou dost přesní a v jistém smyslu zajatci času. Schůzky jsou totiž přesně dodržované a přijít déle než se zpožděním 15ti minut je bráno jako lajdáckost a nevychovanost, dokonce i pokud se jedná o neformální sraz mezi kamarády. Zpoždění na domácí trati nebo dopravní zácpy jsou opravdu zřídka. Ve Finsku neuvidíte nikoho dobíhat na autobus, každý je na zastávce minimálně tři minuty před očekávaným příjezdem.
.
A co je ve Finsku typickým jídlem? Ryba, ryba a zase ryba. Ryba na tisíc způsobů. Národní rybou je okoun. Není výjimkou jíst rybu každý den k obědu. A při každém jídle nechybí zeleninový salát. Nejedná se však o salát jak jsme zvyklí od nás, veškerou zeleninu nakrájet do jedné mísy a vše zalít dresinkem, ale jde o nakrájené různé druhy zeleniny zvlášť v miskách a každý si dle své chuti salát namíchá. Bez dresinku. Vždyť zelenina je chutná sama o sobě.
Další zvláštností je, že ve Finsku nekoupíte jiný než tmavý žitný chléb. Oblíbený je „Ruisleipä“– jedná se většinou o cca centimetrovou placku, která je rozkrojená a dá se jíst normálně s tvrdým sýrem a šunkou, nebo typicky finsky, namazaný slaným máslem s lososem a ledovým salátem. Ovšem co Finové opravdu milují, je „puuro“, což je ovesná kaše.
.
Na krásné zážitky z Vašich cest po Severských zemích se těší jazyková škola Light Point.
.