Francouzi jsou známými labužníky a jejich jídlo je vyhlášené po celém světě. Je všeobecně známo, že způsob přípravy francouzských jídel ovlivnil kuchyně téměř všech západních zemí a její kritéria jsou používána téměř všemi západními kuchařskými školami.

Francouzská kuchyně

Ale věděli jste například, že už ve středověku napsal šéfkuchař královského dvora Guillaume Tirel , kuchařku Le Viandier, která je jednou z nejranějších sbírek receptů ze středověku? Nebo že v listopadu roku 2010 byla francouzská gastronomie přidána organizací UNESCO na světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO?

Popsat francouzskou kuchyni není úplně jednoduché, protože je hodně pestrá a Francouzi rádi experimentují. Ale hlavními surovinami jsou ryby, mořské plody, maso, omáčky, houby, sýry, bylinky, spousta koření, také hodně zeleniny a chybět nesmí ani kvalitní víno.

Le petit déjeuner (snídaně) mají Francouzi převážně rádi na sladko. Běžný je chléb s džemem nebo želé, croissanty nebo pain au chocolat – taštičky plněné čokoládou.

Le déjeuner (oběd) je ve Francii společenskou událostí. Dříve trval dvě hodiny, ale bohužel díky zkráceným pracovním přestávkám na hodinu si nyní Francouzi nemohou dát obvyklé tři chody.

A jak vypadá večeře neboli Le díner? Skládá se z hors d’œuvre (= předkrmu) nebo entrée (= úvodního chodu nebo polévky), plat principal (hlavní jídlo) a potom následuje sýr nebo desert, často ovocný. Jídlo se podává později, v restauracích se schází lidé na večeři kolem půl 8 a objednávky končí mezi 10 a 11 hodinou večerní.

A co tedy patří mezi nejznámější speciality, které ve Francii nemůžete vynechat?

Escargot

Určitě sem patří známý předkrm „šneci“ aneb Les Escargots. Vaří se několik hodin ve vývaru nebo ve víně, servírují se na speciálním talíři s otvory a jedí se za pomocí kleštiček a vidličky. Většinou jsou ochucené bylinkovým máslem a česnekem.

Máte rádi mořské plody? Zkuste slavnou polévku z Marseille, nazývanou Bouillabaisse, jedná se o rybí vývar se spoustou ryb a mořských plodů, zeleniny a koření.

 

 

Boeuf-bourguignon

Pokud máte raději pořádné maso, ochutnejte dušené hovězí maso na červeném víně s bylinkami, houbami, mrkví a cibulí, tato specialita se nazývá Boeuf Bourguignon.

Já si nedávno pochutnala na provensálské specialitě Rataouille, která se hodí pro vegetariány, je to dušená zelenina skládající se převážně z rajčat, paprik, lilku, cuket a koření a podává se s opečenou francouzskou bagetou.

 

 

Creme Brulee

A co si dát jako dezert? Věřím, že s Crémem Brulée, což je pudinkový krém s krustou vedle nešlápnete. A jestli máte rádi palačinky, tak zkuste Crepe Suzette, podávají se s karamelovou omáčkou, pomerančovou šťávou a je flambovaná na pomerančovém likéru.

 

 

 

Doufám, že jste se dnes dozvěděli něco nového. A pokud byste se rádi dozvěděli více. Navštivte naše večerní kurzy francouzštiny, kde se naučíte nejen jazyk, ale dozvíte se také spoustu věcí o kultuře a zvycích francouzsky mluvících zemí. Hodiny jsou koncipované tak, aby vás bavili. Mimochodem v naší Jazykové škole používáme výborné slovníky společnosti LINGEA, které je zde i možné zakoupit.