Izraelská kuchyně a „košer“ pokrmy, jdou ruku v ruce. Proč se vám vybaví pojem „košer“ při pomyšlení na izraelské pokrmy a jaká jsou s tím svázána pravidla se dočtete v níže uvedeném článku.
Pojem „košer“ sahá daleko do historie. Zákony a nařízení košer pocházejí z Bible a židovských tradic. V Bibli najdete základní kategorie potravin, které nejsou košer. Potraviny, které jsou košer, musí být upravovány a přijímány dle specifických pravidel. Podívejme se společně na některá pravidla pro košer pokrmy:
- zákaz požívání krve – pro milovníky české kuchyně a zabíjaček, může být hned první pravidlo pro košer stravu dost „proti srsti“. Proto je nezbytné zvířata nechat po porážce zcela vykrvácet a zbytky krve ve vnitřnostech očistit solí.
- mléko a maso – nesmí přijít dohromady ani při přípravě ani ve vašem žaludku.
- druhy masa – v jídelníčku nenajdete např. vepřové, velbloudí maso nebo humry. Po správné volbě masa je potřeba dodržet i košer přípravu masa. Při porážce řezník přetne krční tepnu zvířete tak aby vytekla krev během pár vteřin.
Soubor dodržování pravidel, tedy přijímání košer jídel a jejich výroba se nazývá kašrut (košer-kašrut, vidíme stejný kořen slova k-š-r). V praxi samozřejmě většina Izraelců kašrut nedodržuje, dají si zmrzlinu ihned po masitém jídle. Košer potraviny se označují speciálním razítkem, což je razítko, kterým rabinát, ať již vrchní nebo nějaký místní, stvrzuje, že potravina byla vyrobena za dodržování zásad kašrutu. Je to velice složitý systém a taková průměrná židovská hospodyně ještě v diaspoře např. v Evropě by měla co dělat, aby ta pravidla všechna znala. Musela by mít oddělené pracovní plochy pro výrobu mléčných jídel (chalavi) a masitých (basari). Toto rozdělení platí i pro veřejné jídelny a některé restaurace v Izraeli. Oddělené jsou i části restaurace, kde se mohou konzumovat pouze masné či mléční pokrmy.
Pokud se nám prozatím nepodařilo naladit vaše chuťové buňky na košer stravu, nesmíte si nechat ujít následující dobroty. Izraelská kuchyně je protknuta mnoha rozličnými druhy…
ŠAKŠUKA
Míchaná vejce s rajčaty, jedem z tradičních a oblíbených pokrmů v Izraeli, který se podává k snídani nejen při šábesu. Přípravu tohoto pokrmu zvládnete hravě i vy doma. Obzvláště, pokud znáte české lečo, které je tomu podobné.
FALAFEL
Ideální pokrm pro vegetariány. Jedná se o smažené kuličky z bobů nebo cizrny. Falafel můžete servírovat v pita chlebu, se zeleninou nebo sezamovou pastou.
HUMMUS
Humus jako příloha i hlavní chod. Kaše připravená z vařené cizrny je oblíbeným izraelským pokrmem. Servíruje se s olivami a olivovým olejem.
Pokud jsme vás navnadili a máte chuť si dát tradiční izraelské jídlo, navštivte kulinářský kurz jazykové školy Light Point. V kurzu izraelské kuchyně, se dozvíte nejen postup jak připravit košer jídla, ale i spoustu zajímavostí ze zaslíbené země.