švýcarskoVynalézavost, přesnost a kvalita – to vše se odráží ve dvou nejoblíbenějších produktech Švýcarska – švýcarském armádním noži a švýcarských hodinkách. Není problém je někde najít, problém je vybrat si. Vtipný suvenýr nebo poklad na celý život – pro každého se něco najde.

.

victorinoxSnad nejpraktičtějším suvenýrem ze Švýcarska je nepochybně kapesní nůž, který nechybí v žádné domácnosti. Historie tohoto nože sahá do roku 1884, kdy švýcarský průkopník Karl Elsener založil nožířskou dílnu. Krátce nato si připravil cestu pro bezkonkurenční historii společnosti, prostřednictvím vývoje dnes již legendárního «Originálního švýcarského armádního nože». Původní nůž, na rozdíl od dnešního typu, nebyl z plastu, ale ze dřeva, a kromě běžného ostří nože v něm byl ještě obsažen šroubovák, otvírák na konzervy a šídlo. Dnes již zakoupíte nůž i s otvíračem dopisů nebo USB diskem.

 

„Šlape jako hodinky.“ Kdo z nás by tuto větu občas nepronesl. Avšak navštívit Švýcarsko a neodvézt si na svém rolexzápěstí hodinky by bylo, jako kdybyste tuto zemi ani nenavštívili. Přibližte se hrdinům hollywoodských trháků a pořiďte si luxusní hodinky Rolex. Historie této značky se začala psát v roce 1905, kdy Hans Wilsdorf a jeho švagr Alfred Davis založili v Londýně společnost „Wilsdorf and David“. O tři roky později si registrovali značku Rolex a v roce 1919 se přesunuli do Ženevy. Přes obecně vžitou představu nebyl Wilsdorf ani Švýcar ani hodinář. Ze začátku pouze importovali výrobky Hermanna Aeglera do Anglie a tam je umisťovali do kvalitních krabiček od Dennisona. Tyto náramkové hodinky byly následně předány klenotníkům, kteří na ně vyryli jméno Rolex. Později začali vyrábět hodinky vlastní a dnes Rolex SA vyrobí okolo 2000 hodinek za den. Jejich roční zisky činí až 3 miliardy dolarů.

.

swatchCenově dostupné umělohmotné hodinky Swatch už může mít každý. K velkému překvapení jsou nejvíce vyváženou značkou hodinek – jdou totiž s dobou a každý rok mění svůj design. Přestože jsou velmi levné, jsou také kvalitní a vyznačují se originalitou, barevností, lehkostí i módností. Za plastovým povrchem se skrývá špičková technologie. Luxusní hodinky mají až 300 miniaturních součástek, ale samotný materiál tvoří pouze malý zlomek z ceny výrobku – velmi drahá je totiž přesná a kvalitní práce švýcarských hodinářů. V drahých hodinkách může být až 200 hodin práce, ale hodináři mohou svým mistrovským kouskům věnovat i 2000 hodin.

 

chocholate

Věděli jste, že Švýcaři mají nejvyšší množství snědené čokolády ročně? Připadá na ně dle celosvětových tabulek 12 kilogramů! Aby taky ne! Čokoláda je vyrobená z toho nejkvalitnějšího švýcarského mléka. Nechte své oči kochat se nad lákavými cukrovinkami; je to perfektní dárek pro vaše přátele, pokud tyto dobroty nesníte dřív, než je předáte!

.

.

sýr GruyérePokud jde o švýcarský sýr… jsou zde v nabídce všechny druhy od zralých, tvrdých odrůd po krémové, které lze servírovat pouze lžící. Nevíte, který sýr si vybrat? Poradíme Vám. Vyzkoušejte Gruyère – jde o tvrdý sýr s mnohaletou tradicí výroby. Ve Švýcarsku je produkován od roku 1113, nicméně zmínky o sýru z oblasti kde se dnes Gruyére vyrábí pocházejí již z roku 116 našeho letopočtu. Oficiální název sýr získal v roce 1762, kdy byl Gruyére Francouzskou akademií zařazen do jejího slovníku. V roce 2009 se ho vyrobilo ve Švýcarsku přes 26 000 tun, čímž překonal poprvé v historii Ementál .

.

Pravý švýcarský ementál je kolo o hmotnosti od 60 do 130 kg s průměrem až jeden metr. Kůra vyzrálého sýra je světle žlutá, hladká a čistá. Na řezu upoutají oka dosahující velikosti vlašského ořechu. Tyto dutiny vznikají při zrání sýra pomocí mléčné bakterie, ve které se kyselina mléčná přemění na oxid uhličitý a vytvoří dutiny. Dále tyto dutiny obsahují 1 % pachových látek. Mladý ementál se prodává po 4 až 6 měsících zrání, vyzrálý po minimálně 8 až 12 měsících. Ementál se konzumuje jako chuťovka, ale používá se též v kuchyni jako strouhaný, do salátu, dofondue a zapékaných pokrmů.

sýr ementál

.

Při návštěvě pohostinného Švýcarska si nenechte ujít fondue – roztavený sýr ve víně, do kterého si každý namočí dlouhou vidličku, s kostkou chleba. Sbíhají se Vám sliny?

Fondue pro 4 osoby:

sýrové fondue

  • 1-3 stroužky česneku
  • 700g čerstvě nastrouhaného sýra
  • 300-400ml suchého bílého vína (nebo neslazeného jablečného džusu)
  • 10-20g bramborového škrobu nebo kukuřičné moučky
  • 1 lžička citronové šťávy
  • pepř, nejlépe čerstvě rozdrcený
  • půl lžičky muškátového oříšku
  • Bagety a podle chuti brokolice, ananas, okurka, šalotka..

POSTUP: Nastrouhejte sýr. Sýr by měl mít pokojovou teplotu. Vytřete česnekem pánev na fondue. Nechte stroužek česneku v pánvi, jestli chcete dosáhnout silnější česnekové chuti. Nalijte do pánve víno a pomalu vařte. Vyndejte z pánve česnek. Přidejte citronovou šťávu. Přidejte do vína sýr. Sýr míchejte, dokud se nerozpustí. Směs sýra a vína by neměla přejít až k bodu varu. Pokud je sýrová hmota řídká, zahustěte fondue škrobem. Fondue můžete ještě okořenit bylinkami nebo parmasanem podle Vaší chuti. Do sýrového fondue namáčejte kusy baget, bílého chleba nebo zeleniny. (rada: Na fondue krájejte větší kousky chleba, aby zbytečně nepadal do sýrové hmoty. Snažte se, aby na každém kousku byla kůrka, která bude chleba držet pohromadě.)

.

jódlováníA když už ve Švýcarsku budete, milovníci tradičního folklóru si mohou každý rok užít pravý švýcarský zápas Brünigschwinget, kde mohou vidět ty nejlepší zápasníky středního Švýcarska a zároveň obdivovat typické švýcarské dovednosti, jako je jódlování, hra na alpský roh a házení vlajkou. Švýcarský zápas vybízí statné muže ve speciálních šortkách, aby ukázali svou sílu a obratnost v zápase ve spoustě pilin – přijďte a podívejte se sami! Je to něco unikátního. Tento zážitek můžeme jen doporučit!

.

Nenechte se pobízet a podělte se s obyvateli této okouzlující země se svými zážitky z cest. Vzhledem k tomu, že v této nádherné zemi jsou čtyři úřední jazyky, zvládnete konverzaci levou zadní. Ještě si na konverzaci netroufáte? Pomůžeme Vám díky našim kurzům němčiny, francouzštiny a případně italštiny.

.

Krásné chvíle strávené v zemi nejen Alpských ledovců, výborné čokolády a lahodného sýra přeje jazyková škola Light Point, s.r.o.

.

.