Za rozmanitost rostlin a zvířat v Austrálii může podnebí, které je velmi členité a rozmanité. Nejznámějším živočichem je bezpochyby klokan a je prakticky symbolem tohoto světadílu. Austrálie však má mnohem více svých prvenství ve světě fauny.
.
Flóra i fauna je velmi odlišná od zbytku světa. Je to zapříčiněno hlavně tím, že je Austrálie izolována a má jiné prostředí než zbytek světa, díky tomu zde vzniklo nesmírné množství zvířat a rostlin. Zajímavostí zdejší fauny je, že převážná většina savců, ryb, hmyzu, plazů a obojživelníků jsou endemičtí, tzn. že se vyskytují pouze na jednom místě. Jistě Vám hned přijde na mysl například koala, klokan, pes dingo, tasmánský čert a mnoho dalších.
Pojďme si přiblížit alespoň ty nejznámější zvířata Austrálie:
Klokanům se nejlépe daří v travnatých nížinách, protože jsou býložravci. Klokan může mít i tři metry, z toho pouze metr měří ocas. Jeho váha je v rozmezí 20-90 kilogramů. Má velmi zvláštní postavu – hlava je velmi malá, spodní část těla je široká, přední nohy jsou krátké a slouží k uchopení potravy, naopak jeho zadní nohy jsou velmi silné a svalnaté, slouží mu totiž k odrazu při běhu či skoku do výšky (dokáže vyskočit až 3 metry do výšky a doskočit až 10 metrů do dálky). Při běhu dokáže vyvinout rychlost až 50 km/hodinu. Mláďata klokana jsou při porodu velká pouze dva centimetry, proto má klokan vak, ve kterém mládě dospívá. Kolem 7. měsíce mládě vystrčí hlavu z vaku, ochutná trávu, ale když je v nebezpečí, hned zaleze do vaku zpět. Do něj leze hlavou napřed, takže ve vaku musí udělat kotoul, po prvním roce již do vaku neleze, ale v blízkosti matky zůstává do dvou let. Běžně se dožívá 9-18 let, jsou však známy případy dožití až 28 let.
Pokud navštívíte Austrálii, určitě si jako suvenýr dovezete fotku s koalou. Koala Vás okouzlí svým vzhledem, protože vypadá jako plyšový medvídek. Toto velmi milé zvířátko žije na stromech, ale pouze na vybraných druzích eukalyptů nebo blahovičníku. Koala se většinou z jeho stromu nehne ani na krok, protože zde má vše co potřebuje k životu, tj. jídlo v podobě lístků nebo kůru a vodu koala dokonce nepotřebuje. Prospí většinu dne a to přesně 20 hodin denně, zbytek času koala jí. Koalí mláďata jsou velmi malá a po narození nemají téměř ani jeden gram, proto koala nosí svá mláďata půl roku ve vaku a pak na zádech.
Pokud budete hledat podivné zvíře žijící v Austrálii, jistě Vás hned napadne noční obojživelník ptakopysk podivný. Jeho jméno přesně odpovídá jeho popisu – má totiž zploštělý kachní zobák i ocas, který se podobá bobřímu. Ve vodě se pohybuje pomocí plovacích blan a jeho váha je přibližně dva kilogramy. Zajímavostí je, že ptakopysk klade vejce, přestože jde o savce. Málo známý je jed ptakopyska, jehož hlavním symptomem pro člověka je okamžitá mučivá bolest. Okolo zranění se rychle vytvoří otok a postupně se rozšíří po celé postižené končetině. Ohledně smyslu jedového aparátu u ptakopyska se stále vedou spory.
Ďábel medvědovitý svým vzhledem připomíná malého a nadměrně svalnatého zavalitého psa, ale na první pohled vypadá jako medvídek. Má však velmi ostré zoubky a pokud se rozzuří, dokáže se velmi dobře bránit. V současné době žije již jen v Tasmánii, odkud převzal své jméno – tasmánský čert.
Pes dingo vznikl pravděpodobně ze psa domácího a díky křížení dinga s dalšími plemeny vzniklo plemeno Australský honácký pes. Loví jednou denně za soumraku především králíky, hlodavce, ptáky a malé klokany, příležitostně se živí ovocem a částmi rostlin. Zvláštností je, že dingové neštěkají, ale pouze vyjí. Dorůstá délky cca jednoho metru a váží 9-20 kilogramů.
Stejně jako je Austrálie známá svými výjimečnými žijícími tvory, které jsme si uvedli výše, neméně známá je i díky žralokům, kterých se v místních průzračných vodách hemží stále více. Nejčastěji je vidí surfaři ve vlnách. Bohužel také však dochází i k jejich střetům a k napadení žralokem. Dle statistik v posledních 50 letech mají žraloci u Austrálie na svědomí v průměru jen o něco více než jednoho člověka ročně. Věděli jste, že Austrálie má celkem 60 tis. km pobřeží, nejdelší pláž se jmenuje Ninety Mile Beach a měří překvapivě 90 mil tedy zhruba 144 km? Zahlédnout zde můžete žraloka bílého, který si jako jeden z mála žraloků dokáže udržovat vyšší teplotu těla než má okolní voda. Jeho svaly jsou neustále připraveny k akci a také trávení probíhá mnohem rychleji. Potom co se žralok nasytí, zvýší se teplota jeho žaludku o 6 °C. Když kořist rychle stráví, může opět brzy pozřít novou. Tak si vytváří zásoby na horší časy. Žralok bílý lidi systematicky neloví, obvykle je napadá v situaci, kdy mu připomínají ploutvonožce (což je ovšem téměř každý člověk plácající se na hladině, surfař nebo potápěč). Žralok nejprve zaútočí na kořist zespodu s cílem vykousnout z jejího těla velký kus. Potom kolem své kořisti plave a vyčkává, až ji silné krvácení oslabí natolik, že se již nebude moci bránit. Snaží se tak vyhnout zranění, které by mu mohl ploutvonožec při zápasu o život způsobit např. drápy. Teprve pak se ke kořisti vrací, aby ji sežral.
Austrálii patří bezesporu primát v počtu jedovatých hadů. Tento kontinent má velice bohatou a neobvyklou hadí faunu. Pojďme se nyní podívat na tři nejnebezpečnější hady.
Nejjedovatějším hadem na světě je taipan velký, který dokáže usmrtit člověka do 1 hodiny. Loví obvykle ve dne, s výjimkou velmi teplého počasí – to loví v noci. Jeho kořistí jsou krysy a myši, a proto ho přitahují stodoly a farmy. Většinou se nechová agresivně, pokud není zahnán do kouta nebo napaden – v takovém případě však může rychle zaútočit a způsobit několik smrtelných uštknutí. Taipan velký má takové množství jedu, které by usmrtilo až 100 osob. Dorůstá délky 2 metrů a oběti si vyhledává svým naprosto jedinečným čichem. Hlavní složkou jedu taipana jsou neurotoxiny, které způsobují naprosté ochabnutí svalů, tedy i dýchací soustavy, což následně vede k udušení oběti.
Daleko nebezpečnější je však pakobra východní (Brown snake). Tento druhý nejjedovatější had světa je totiž daleko útočnější než taipan. Tento druh hada je aktivní hlavně ve dne, kromě velmi teplého počasí. Brown snake klade 10 až 35 vajec. Mladí jedinci jsou tmavě šedě nebo černě páskovaní a mají široký černý pás na hlavě. Po třech letech tyto pásy zmizí a dospělí jedinci mají obvykle jednotnou barvu, světle nebo tmavě hnědou, oranžovo-žlutou nebo dokonce černou. Tvar těla je zaoblený a hlava není zřetelná. Průměrná délka tohoto druhu je 1,5 metru, avšak zaznamenaná rekordní délka činila 2,4 metru. Jeho potravou jsou krysy, myši, ptáci, ještěrky nebo další hadi. Tento druh hada se nachází všude na východní polovině Austrálie, s výjimkou Tasmánie. Když pakobra útočí, stočí se do tvaru písmene „S“ a zvedá se ze země. Udeří rychle, s otevřenou tlamou, jelikož má relativně krátké jedové zuby (3 mm). Toxiny jejího jedu snižují srážlivost krve a způsobují vnitřní krvácení.
Dalším z nebezpečných druhů hadů je pakobra páskovaná (Tiger snake) Tento druh hada je aktivní za teplých letních večerů, je lákán farmami a domy na okraji měst, kde chytá myši a krysy. Tento druh hada se nachází na severovýchodním pobřeží Austrálie, východní části NSW, ve Victorii, Tasmánii a části South Australia. Protože sem patří jedny z nejobydlenějších oblastí Austrálie, je uštknutí pakobry páskované nyní jedním z nejobvyklejších, po brown snake. Pokud pakobru vyrušíte, může zploštit krk na ukázku pohrůžky. Většinou udeří nízko nad zemí. Pakobra preferuje bahnité nebo bažinaté půdy. Loví žáby podél bystřin, řek a přehrad. Tento druh hada dosahuje v průměru 1 metru, má zploštělou hlavu, dospělí jedinci jsou obvykle páskovaní a jejich barva může být od světle žluté po téměř černou. Příležitostně může páskování chybět, což vede k těžkostem s identifikací tohoto druhu.
Zřídka se také můžete setkat s čtyřhrankou smrtelnou. Jedná se o smrtelně nebezpečnou medúzu. Setkání s jedovatými pavouky a hady je také velmi výjimečné. V okolí Sydney se můžete setkat s pavoukem zvaným Red Back, kterého poznáte podle červené tečky na zádech. Je velmi nebezpečný podobně jako pavouk zvaný Funnel Web.
Nezapomeňte se na své cesty vybavit i znalostí anglického jazyka, kterým se v Austrálii domluvíte všude.
.
Mnoho krásných zážitků při cestování po Austrálii Vám přeje jazyková škola Light Point.
.
.
.