Ačkoliv je v dnešní době Švýcarsko považováno za čokoládovou velmoc, s její výrobou maličko zaspali. O její existenci se dozvěděli obyvatelé této země až v roce 1697, kdy čokoládu do Švýcarska přivezl tehdejší starosta Curychu Heinrich Escher. Touto dobou již dávno čokoláda zaplavovala bohatší vrstvy jiných evropských států.
Čokoláda patří mezi nejoblíbenější sladkosti snad ve všech zemích. Původní čokoláda měla formu tekutého, ne příliš chutného nápoje. Její chuť byla hořká a kořeněná. Byla vyráběna z rozemletých kakaových bobů, které byly zahuštěné kukuřičnou moukou, okořeněné vanilkou, chilli papričkou a dalšími přísadami.
.
Postupně se chuť čokolády vylepšovala a zásadním přelomem ve výrobě čokolády se stal vynález Holanďana Conrada van Houten, který oddělil kakaové máslo od kakaového prášku. Dnes je čokoláda samozřejmou součástí našeho jídelníčku. Vyrábějí se z ní nejrůznější cukrářské čokoládové výrobky, zmrzliny, bonbony, sušenky i námi tak oblíbené vánoční cukroví. Na speciálně upravené čokoládě si můžou pochutnat i osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu.
.
Přestože první továrny na výrobu čokolády ve Švýcarsku vznikali až v průběhu 19. století, dostala se tato úchvatná alpská země brzy do popředí. Zasloužilo se o to hlavně několik švýcarských průkopníků výroby této čokoládové pochoutky. Tajemství úspěchu této země tkví také v kvalitnímu mléku, které mají švýcarské krávy díky jedinečným alpským pastvinám. Dnes je Švýcarsko symbolem čokolády a pojem švýcarská čokoláda symbolem kvality.
Když tito pánové zpopularizovali čokoládu v jejich zemi, nikdo z nich ani nesnil o tom, že již o několik desítek let později hrstka těchto švýcarských průkopníků položí základy celému světovému čokoládovému průmyslu a budou tak moci držet krok s velkými zahraničními konkurenty, jejichž jména již byli známy po celém světě. Jejich nadání a tvůrčí dovednosti byli nevyčerpatelné.
.
Švýcarsko v průběhu 19. století předstihlo ve výrobě čokolády a čokoládových cukrovinek Německo a Francii. Většina nejvýznamnějších švýcarských čokoládoven má jména právě po svých zakladatelích. Mezi ty nejvýznamnější patří právě firmy Suchard, Lindt & Sprüngli, Nestlé, Maestrani, Favarger a další.
.
Významným mužem, který se podílel na vývoji výroby čokolády, byl Rudolphe Lindt (1855- 1909), který jako první vyrobil čokoládu, která se doslova rozplývala na jazyku. Lindt totiž vynalezl „konšování“, čímž se výrazně zlepšila kvalita čokoládových cukrovinek. Používání konše se záhy rozšířilo do celého světa a Švýcarko se tak dostalo na vrchol obchodu s čokoládou. V roce 1899 převzala Lindtovu továrnu firma Chocolat Sprüngli of Zurich, která již tenkrát za tuto známou značku zaplatila jeden a půl milionu zlatých franků. Dnes patří firma Lindt & Sprüngli mezi nejvýznamnější výrobce luxusní švýcarské čokolády.
.
.
Za vynálezce mléčné čokolády je považován Henri Nestlé. Henri Nestlé, švýcarský chemik, sice nevyráběl čokoládu, ale v roce 1867 přišel na způsob, jak vyrobit sušené mléko, které se po smíchání s vodou stane výživou pro kojence. A právě sušené mléko se jen o pár let později stalo významným zlomem ve vývoji čokolády. Jeho firma byla původně zaměřená jen na výrobu dětské výživy, ale později splynula s firmami známých výrobců čokolády Petera, Kohlera a Caillera a postupně se stala největší světovou potravinářskou společností.
.
Daniel Peter, výrobce švýcarské čokolády, využil Nestlého sušené mléko a nechal tak v roce 1875 vzniknout první mléčnou čokoládu. Základem tohoto procesu bylo odpařit vlhkost ve směsi a nahradit ji kakaovým máslem tak, aby se hmota mohla lít do forem.
.
V roce 1868 založil cukrář Jean Tobler firmu podle svého jména, ve které vyráběl vlastní cukrovinky a později, od roku 1899, se specializoval pouze na výrobu vlastní čokolády. V roce 1908 přišel jeho syn Jean Tobler na trh se svou trojúhelníkovou tyčinkou, máčenou v čokoládě s náplní medovomandlového nugátu. Tyčinka Toblerone dostala jméno po svém vynálezci a zároveň byla inspirována italským nugátem „Torrone“. Tabulky čokolády Toblerone měly svým trojúhelníkovým tvarem připomínat švýcarské Alpy, které byly vidět z oken továrny a staly se známé po celém světě.
Existuje mnoho druhů čokolády, které můžou mít různé formy a chutě a ty jsou vyráběny obměňováním množství přísad: hořká čokoláda (neboli pravá čokoláda – obsah kakaové sušiny by měl být nejméně 35%. Čokoládu můžeme považovat za kvalitní, obsahuje-li alespoň 50 % kakaových přísad), mléčná čokoláda (musí obsahovat nejméně 25 % kakaové sušiny. Kvalitní mléčná čokoláda obsahuje minimálně 30 % kakaových a 14 – 25 % mléčných součástí. Evropská unie vyžaduje zastoupení nejméně 35% pevných složek kakaa.), bílá čokoláda (obsahuje kakaové máslo bez pevných kakaových přísad, kondenzované nebo sušené mléko a cukr.Obsah kakaového másla musí být minimálně 20 %. Kvalitní mléčná čokoláda obsahuje minimálně 25 % kakaového másla a 25% mléka. Bílá čokoláda bývá o něco sladší než čokoláda tmavá.), dia čokoláda (má místo cukru náhradní sladidla, například aspartam nebo fruktózu.), ledová čokoláda (ohující nerafinovaný kokosový tuk, který se rozpouští již při teplotě 20–23 °C, čímž v ústech způsobuje chladivý efekt. Ledová čokoláda by neměla být uchovávána v ledničce, protože pak se chladivý efekt v ústech nedostaví) a ochucená čokoláda.
Věděli jste, že pro psy je čokoláda (např. jako pamlsek) nebezpečná, neboť jejich tělo ji nedokáže strávit. Čokoláda totiž obsahuje některé alkaloidy jako theofylin a kofein, které má psí organismus problémy zpracovat; zejména ale theobromin, který na něj působí jako jed. Zatímco lidský organismus má enzym, který theobromin odbourává, psi jej nemají. Theobromin má tedy těžký dopad na jejich nervovou soustavu a srdce. Při malé dávce se projeví hyperaktivitou psa, při vyšší jej může usmrtit.
.
Zaujaly Vás informace o čokoládě a chtěli byste se dozvědět více? Vyzkoušejte Čokoládový vlak. Je společným projektem GoldenPass Services Cailler-Nestlé. Pojedete pouze první třídou v secesním vagónu „Pullman“ z roku 1915 nebo moderním panoramatickým vagónem. Výchozím bodem trasy je Montreux ležící na Švýcarské riviéře, odtud pak dále do Gruyeres, domova proslulých švýcarských sýrů a odtud do Broc za odhalením tajemství výroby vynikající švýcarské mléčné čokolády. Čokoládový vlak jezdí každé pondělí a středu od června do října.
.
Stále přemýšlíte, čím si zpříjemnit dlouhé zimní večery nebo osladit svátek svatého Valentýna? Je to velmi jednoduché, stačí mít po ruce několik druhů ovoce, výbornou kvalitní čokoládu a krásný večer s čokoládovým fondue může ihned začít. A pokud ani toto není Váš šálek čaje, vyzkoušejte s námi vynikající wagashi při Odpolední siestě.
.
Příjemně strávené chvíle u lahodné čokolády přeje jazyková škola Light Point, s.r.o.
.