Ačkoli čas plyne všude stejně, ne všude je „bílý“ den a „černá“ noc. Suomi, neboli Finsko, je země mnoha možností a ještě více plná nevšedních zážitků a mnoha neobyčejných kontrastů.
.
Čtvrtina finského území leží za polárním kruhem. Díky tomu se zde dá zažít půlnoční slunce. Čím více na sever, tím je víc dnů, kdy je to možné. Na severním konci Finska v létě Slunce nezapadá po 73 dnů a v zimě nevyjde 51 dnů. V jižním Finsku pak v létě sice Slunce zapadá, ale nesetmí se. V době okolo letního slunovratu jsou noci takzvaně bílé. Okolo zimního slunovratu pak zde jsou nejkratší dny asi pět až šest hodin dlouhé.
Počet dnů, po které nastává polární den, závisí na zeměpisné šířce. Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni (celkem trvá 20 hodin, 4 hodiny příšeří vlivem vodorovného směru slunečních paprsků se zemským povrchem) a to během letního červnového slunovratu (obratník Raka na severní polokouli a prosincového slunovratu na jižní polokouli (obratník Kozoroha). Čím je pozorovatel severněji nebo jižněji od polárního kruhu, blíže k pólu, tím je polární den delší. V oblasti pólů je pak Slunce 179 dnů zcela nad horizontem, a 7 dní částečně nad horizontem. Slunce v těchto dnech nezapadá, jedná se tedy o polární den a pak následně půl roku nevychází (polární noc). V den slunovratu dojde vždy v oblastech jednoho z polárních kruhů minimálně k jednomu polárnímu dni a analogicky v místech polárního kruhu opačného pólu k polární noci.
.
Polární noc, tedy období, kdy není ani světlo ani tma, působí na lidi depresivně. Kdo má možnost, čas i peníze, odcestuje na delší dobu do oblíbené lokality – na Kanárské ostrovy. Kdo tuto možnost nemá, nezbývá mu než přijmout tento přirozený přírodní jev jako nedílnou součást svého života. Možná i proto je alkohol ve Finsku velmi oblíbený. Nám nejznámější je zajisté Finlandia Vodka. Je vyráběná z šestiřadého ječmene a ze všech druhů alkoholu, který je vyráběn ve Finsku, je Finlandia nejvíce známá a rozšířená mezi cizinci. Značka Finlandia se objevila v roce 1970 ve Skandinávii a v roce 1971 ve Spojených státech. V Rusku je Finlandia nejvíce importovaná značka vodky a také například v Polsku patří mezi nejvíce dovážené značky. Je to šestá nejvíce produkovaná vodka na světě.
Počasí významně ovlivňuje jak Golfský proud, tak vnitrozemské podnebí západní Sibiře. Teploty se mohou, zejména v zimě, měnit velmi rychle. Někdy se teplota změní i o několik desítek °C během jednoho dne. V zimě je většina území Finska pod sněhem. V jižním Finsku je po většinu zimy několik desítek cm sněhu, který postupně připadává. Jezera v zimě zamrzají, obvykle v listopadu, větší jezera v prosinci. Rozmrzají pak v dubnu, případně v květnu. Zamrzají i okolní moře. Letošní zima je však jiná a vzhledem k teplému počasí v celé Evropě letos sníh ve Finsku není. Avšak teploty až -30 °C tam již po dobu dvou týdnů byly.
Když už ve Finsku jste, vyzkoušejte něco pro ně tradičního. Vy budete mít určitě zážitek na celý život a Finy potěší vyprávění Vašich dojmů. Vždyť jsou to právě Finové, kdo je hrdým občanem své země. Rádi Vám řeknou mnohé o svých zvycích. Vždyť je tak snadné se s nimi domluvít anglicky nebo německy.
Máte rádi rybaření? Ve Finsku si užijete „ice fishing“. Toto ledové rybaření spočívá v tom, že se udělá malý otvor do zmrzlého jezera a chytá se národní ryba – okoun. Celá popularita pravděpodobně spočívá v klidu, tichu a rozjímání nad malým otvorem v ledu. A nepotřebujete ani nákladné vybavení, ale teplé ponožky, stolička na sezení a návnada jsou samozřejmostí.
Slyšeli jste o kantele? Jedná se o finský národní hudební nástroj. Drnkací strunný nástroj má obvykle pět strun a dřevěné tělo. Moderní koncertní kantele může mít až 36 strun a přepínací mechanismus, díky kterému lze hrát půltóny. Podobně jako při hře na citeru lze při hraní nástroj opřít o stehna nebo položit na malý stolek. Vybrnkávat lze buď prsty, nebo trsátkem. Podle pověsti vytvořil první kantele starý moudrý čaropěvec Väinämöinen z kostí obrovské štiky. Nikdo, kromě samotného Väinämöina, na něj prý neuměl zahrát. Když se do hraní dal Väinämöinen, všichni se seběhli, aby poslouchali.
Národ pěti milionu lidí s 1,5 milionem saun nepotřebuje mít formální pravidla pro saunu. Naučit se chodit do sauny je tak přirozené jako naučit se mluvit. Chodit do sauny je pro Finy něco naprosto přirozeného a každý na to má svůj vlastní způsob, takže žádný Fin by nikdy nikomu neřekl, že „to dělá špatně“. Ovšem pokud by Fin šel u nás do sauny, nazval by to „mučírnou“. Finská sauna je při 80ti stupních a horké kameny se polévají vodou. Sauna není pro nikoho, kdo spěchá. Po lázni je zvykem pokračovat v započatém večeru – povídáním, pitím a něčím lehkým k jídlu. Není výjimkou, že víkendy strávené s přáteli jsou o nekonečném saunování, povídání, pití a jídle. Vždyť co je lepšího než se po sauně vykoupat v jezeře.
Mnoho nevšedních zážitků v zemi tisíce jezer Vám přeje jazyková škola Light Point.
.