jezura_australskaNejenže je Austrálie zajímavá sama o sobě, má i spoustu svých „nej“. Divoká příroda, unikátní fauna i flóra, bouřlivá historie – to vše tvoří kontinent, jehož krása vám z paměti nevymizí ani po dlouhých letech. Pojďte se s námi podívat na několik zajímavostí, které jsou s nejmenším kontinentem spojeny.

 

Budova Opery v Sydney, připomínající svým tvarem plachetnici vplouvající do přístavu, je právem považována za architektonický symbol Austrálie. Na začátku jejího zrodu v roce 1956 byla vládou Nového Jižního Walesu vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž na operní budovu. Podle zadání měla budova disponovat jedním velkým sálem pro 3000 diváků a jedním menším pro 1200 diváků. Do soutěže bylo zasláno 233 návrhů z 23 zemí. V soutěži zvítězil návrh v té době nepříliš známého dánského architekta Jørn Utzona. Tato stavba, dokončena v roce 1973, stojí na výběžku pevniny přímo v srdci australské metropole a ční tak do kouzelného Jacsonova zálivu v Sydney. Toto kouzelné místo, zapsané v roce 2007 na seznam světového kulturního dědictví, je opravdovým centrem australského kulturního života. Věděli jste, že skořepiny Opery jsou pokryty obrovským počtem keramických dlaždic původně dovezených ze Švédska? Jelikož se australští architekti výrazně odchýlili od návrhu interiéru dánského architekta Utzona, působí dnešní interiéry poněkud fádně a neuceleně a jejich návštěva vás může po prohlídce exteriéru poněkud zklamat.

sydney-opera-house

Daintree je nejstarší tropický deštný prales na světě, který se rozkládá na ploše zhruba 1200 čtverečních kilometrů na východním pobřeží Queenslandu, severně od města Cairens a svoji rozlohou je Daintree největším pralesem na australské pevnině. Tento deštný prales je unikátním příkladem hlavních vývojových stádií v evoluci Země a také neocenitelnou pokladnicí rostlinných a živočišných druhů. Vždyť zde najdeme přes 12000 druhů hmyzu a přes 65 % všech australských druhů motýlů i netopýrů, žab, plazů, vačnatců a nejrůznějších ptáků – a to vše na rozloze menši než 1 % rozlohy Austrálie! Úchvatné je, že se jedná o jediné místo na světě, kde se prales setkává s korálovým útesem (Velký bariérový útes). V pralese se také nachází proslavený Mis Tribulation, kde slavný kapitán James Cook ztroskotal při své cestě podél pobřeží východní Austrálie.

Daintree-rainforest

Národní park Kakadu je označován jako jeden z přírodních divů Austrálie. Jednou z mnoha míst Austrálie, kde se můžete setkat s exotickou přírodou a nejstarší žijící civilizací světa – Aboriginci. Top End, jak se této části Austrálie přezdívá, je země plná kontrastů. Důvodem jsou dvě odlišné sezóny, deštivá, kdy se Kakadu promění v močály a bažiny, a suchá, kdy můžete sledovat místní život. Kakadu je možné navštívit pouze v období sucha od května do října. Národní park se nachází na severním teritoriu, několik hodin jízdy autem od Darwinu. Národní park vás ohromí svojí velikostí – zabírá obdobnou rozlohu jako například stát Izrael. Není to určitě národní park, který vás ohromí hned na první pohled, nadchne však všechny milovníky přírody. Národní park Kakadu je úžasný rezervoár života. Žije zde cca 280 druhů – třetina všech druhů ptáků žijících v Austrálii, 60 druhů savců, 10000 druhů hmyzu, největší krokodýli v Austrálii a je to také místo s největším výskytem bouří v Austrálii. Národní park je rájem pro rybáře a milovníky opravdové Austrálie. Ty největší zážitky získáte při pozorování úžasné australské přírody. Pozorujte obrovité slanovodní krokodýly ve volné přírodě, divoké koně Brumbies, nebo hejna papoušků nad vašimi hlavami. Můžete obdivovat nejstarší dochované skalní malby vytvořené člověkem na světě. Při návštěvě tohoto kouzelného místa se vám jistě vybaví i scény z filmu Krokodýl Dundee, který se zde na několika místech natáčel.

Kakadu_national_park

Největší písečný ostrov světa Fraser je 122 kilometrů dlouhý, v průměru 15 kilometrů široký. Nejvyšší duny mají nadmořskou výšku přibližně 240 až 260 metrů. Fraser se nachází u východního pobřeží Austrálie, přibližně 200 kilometrů severně od Brisbane. Od pevniny ho dělí úzký průliv. Je částí národního parku Great Sandy National Park a od roku 1992 je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Archeologické výzkumy ukázaly, že původní obyvatelé žili na ostrově nejméně před 5000 lety. Ostrov je pokryt subtropickým pralesem s obrovskými borovicemi Kauri a Eukalyptovníky Satinae. Na ostrově naleznete soustavu unikátních jezer s písečným podložím. Vychutnejte si exotickou krajinu a odpočinek u kouzelného jezera McKenzie, které leží ve výšce 100 metrů nad mořskou hladinou, jeho rozloha je okolo 150 hektarů a hloubka kolem pěti metrů. Písek u jezera tvoří téměř čistý oxid křemičitý a je vhodný na čištění vlasů, pleti nebo klenotů. Najdete zde i exotickou faunu a floru: subtropický prales, psy Dingo, velké ještěry Guana nebo orla bělocípého. Na ostrově nejsou žádné silnice, proto hurá do dobrodružství a zkuste opravdové safari v terénním voze na největším písečném ostrově světa.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Velká oceánská cesta (Great Ocean Road) –  12 apoštolů – patří mezi jednu z nejromantičtějších a nejkrásnějších cest na světě. Jde o panoramatickou silnici lemující pobřeží jižního oceánu v australské Victorii, místy velice připomíná slavné norské fjordy. Zavítáte-li do Austrálie, rozhodně neváhejte, vypůjčte si automobil a tuto malebnou cestu si v klidu projeďte! Velká oceánská cesta se rozkládá v délce necelých 300 kilometrů na jižním pobřeží Austrálie, zhruba mezi městy Torquay a Warrnambool. Cesta byla postavena vojáky v období 1919-1932 a je považována za největší válečný pomník světa – stavba je věnována obětem první světové války. Zrádné vody kolem této cesty navíc ukrývají vraky více než 80 lodí, které lze na rozbouřeném moři zahlédnout. Nejlepším časem k návštěvě a fotografování těchto útesů je východ či západ slunce. V tuto denní dobu se totiž místní útesy zbarvují do oranžova a po západu slunce může být jejich barva i nepřirozeně fialová.

12 apostolu

Co se týče flóry, ta je v Austrálii velmi rozvinutá, neobvyklá a zvláštní díky tomu, že je Austrálie samostatný světadíl a vyvíjely se zde rostliny, které na jiném světadíle nenajdete. Nejznámějším a nejtypičtějším zástupcem australských rostlin je Blahovičník (eukalyptus) – v lesích nalezneme více než 700 druhů této rostliny. Dalšími velmi typickými a známými rostlinami jsou akácie (kapinice), kterých nalezneme více než 600 druhů. Mezi známými dřevinami jsou přesličkym, žlutokapy (tzv. trávové stromy), „lahvové stromy“ (Xanthorrhoea) a poblíž bažinatých oblastí jsou rozšířeny mangrovníky.

Xanthorrhoea

Pokud se jedná o uvedení všech zajímavostí Austrálie, četli bychom výčet těchto míst a oblastí velice dlouho, neboť Austrálie je výjimečná, a to ve všech směrech. Nechte si povídat o tomto neobyčejném kontinentu od místních obyvatel, kteří vám svojí angličtinou zpříjemní pobyt a povedou vám ponořit se do zdejšího života.

Při cestování po Austrálii přeje jen ty nejkrásnější okamžiky vaše jazyková škola Light Point.