Není snad člověk, který by o sushi neslyšel. Když jsem sushi poprvé ochutnala, znala jsem jen dva typy lidí – ti, kteří buď sushi milují nebo naopak jeho odpůrci. Nyní po několika letech, co sushi miluji, několikrát za rok si ho doma s chutí připravím no a pokud není čas, ráda navštívím některý z vyhlášených sushi restaurantů a mohu říci, že se situace i za tu dobu vůbec nezměnila a skutečně jsou zde stále dva nesmiřitelné tábory s opačnými názory.
Často se však setkávám s tím, že lidé neradi zkoušejí nové věci a proto spoustu věcí odsuzují, aniž by vůbec zjistili, v čem spočívá jejich kouzlo a zda to skutečně za opovrhování stojí. A přitom v Japonsku je výběr jídel a způsob jak je prezentovat, úzce spjat s přírodou a s kulturními odlišnostmi. Každý měsíc v kuchyni a na stole, má výraznou sezónní identitu, odrážející vlastní legendy a obsah s tím souvisejících lidových slavností a festivalů včetně barevných schémat a motivů.
První zmínka o sushi pochází už z roku 718 n. l. Původně se nasolené části syrových ryb obalovaly do rýže, aby v ní dozrály, rýže se nekonzumovala. V průběhu času se recepty různě upravovaly a přizpůsobovaly a každá část Japonska si vytvořila své vlastní místní sushi speciality. Například jedna z nejpopulárnějších sushi specialit současnosti nigiri sushi vznikla až v 19. století v Tokiu. Největší boom sushi ve světě zaznamenalo až v minulém století a sushi je stále „IN“ a čím dál více lidí nachází oblibu v této „jednohubce“ japonského národa.
Sushi se stalo oblíbeným po celém světě nejen pro svoji netradičnost, ale také výživovou hodnotu. Kromě ryb se k výrobě sushi používají také krevety, chobotnice, sépie, kaviár, mořské řasy, houby, avokádo a zelenina. Sushi je tak zdrojem mnohých, pro lidské tělo důležitých látek – kvalitních bílkovin, nenasycených kyselin, jódu, proteinů a minerálů. Na druhou stranu obsahuje málo tuku a kalorií, hodí se proto i pro dietnější stravování. Obecně lze říci, že Japonci se dožívají vysokého věku, je možné, že i konzumace kvalitního jídla v podobě sushi na tom může mít svůj podíl.
Každý již určitě slyšel různé názvy například „maki“, „nigiri“, „temaki“…, ale ruku na srdce, dokážeme si všichni s jistotou říci, že víme, o které druhy sushi skutečně jde? Zde je krátký přehled:
Hosomaki jsou klasické tenké rolky, kde rýži drží pohromadě řasa nori
Futomaki jsou silné rolky s náplní tvořenou třemi nebo více ingrediencemi
Uramaki jsou obrácené rolky, na rozdíl od tradičních maki se do řasy balí jen náplň, rýže je „nalepena“ až na řasu
.
.
.
.
.
.
Nigiri mají na vrcholku rýže nejčastěji plátek syrové ryby zevnitř potřený wasabi
Temaki připomíná tak trochu kornoutek na zmrzlinu, je ale vyrobený z řasy nori, do které se balí náplň
.
.
.
.
.
.
Není sushi jako sushi. Nejde jen o to „udělat si sushi doma“ a koupit si kuchařku sushi jako základ. Z vlastní zkušenosti musím říci, že nejdůležitější ze všeho je kurz sushi navštívit a pak si i nějakou kuchařku koupit. Zažít na vlastní kůži atmosféru kurzu, dozvědět se spoustu zajímavých informací, tipů co kde nakoupit a v neposlední řadě si i výborné sushi udělat sám a v příjemné společnosti si tento vynikající pokrm vychutnat. To je důvod, proč navštívit náš zážitkový kurz přípravy sushi.
Nejoblíbenější zážitkové kurzy v naší jazykové škole jsou bezesporu kurzy sushi. Sobotní kurzy pořádané každý měsíc v malém počtu účastníků vedené rozenou Japonkou Miyuki, s účastí 50ti osob za loňský rok mluví za vše. Kurzy sushi nelákají pouze kuchaře či gurmány, ale také například zájemce o japonské bojové umění, studenty kaligrafie apod. Vždyť jak nejlépe poznat danou zemi než tím, že ochutnáte i jejich vynikající kuchyni. Navíc Miyuki Vám řekne mnohem víc. Jako rodilá Japonka vyučující i kaligrafii v naší jazykové škole, vnese nádech do sushi nejen vůní čerstvých surovin, ale také svými zkušenostmi z jiných oblastí – olejomalby a keramiky, které Váš zážitek ještě více umocní.
Slovníček pro Sushi znalce
hashi – jídelní hůlky
hashioki – podložka pod hůlky
oshiburi – vlhký ručník k očistě a osvěžení před a po čas jídla
shoyu – sojová omáčka, v sushi barech však nazývaná murasaki
shoga – nakládaný zázvor sloužící k vyladění chuti mezi sousty, znalci nazývaný gari
wasabi – zelený křen
obento – jídlo v krabičce
Navštivte příští kurz s naší jazykovou školou Light Point a zažijte neopakovatelné chvíle strávené v příjemné společnosti s vlastnoručně vyrobenými chutnými kousky dálkami vonící japonské speciality.
.
.
.